Proces uczenia się
Model edukacyjny w Spark opiera się na sześciu kluczowych kompetencjach:
1.
Auto-monitoring procesu uczenia się
To inaczej poznawanie i udoskonalanie własnego sposobu uczenia się. Każdy z nas ma swój sposób na zdobywanie wiedzy. Monitorujesz swoje procesy uczenia się, poprzez spoglądanie wstecz i zastanawianie się co mogłeś/mogłaś zrobić lepiej. Do monitoringu uczenia się ważne jest sięganie po informację zwrotną od innych osób. Szczególnie ważne będzie też poszukiwanie tego, co możesz poprawić i jak wykorzystać swoje mocne strony.
2.
Wewnątrzsterowność
To inaczej wewnętrzne ulokowanie motywacji. Osoba o wysokiej wewnątrzsterowności sama inicjuje działania, ma odwagę, by nieszablonowo podchodzić do wyzwań. Jest świadoma swoich mocnych stron i ograniczeń, a porażki uznaje za część procesu uczenia się.
3.
Krytyczne myślenie
To kompetencja, która zawiera w sobie umiejętność analizowania danych i obserwowania ich w różnych perspektywach. Krytyczne myślenie wymaga dużej czujności, a także pewności siebie i odwagi w argumentowaniu i formułowaniu tez. Ćwiczysz tę kompetencję poprzez nieustanne zadawanie pytań i poszukiwanie powiązań między zjawiskami.
4.
Aktywne słuchanie
Aktywne słuchanie oznacza pełną koncentrację na rozmówcy - zarówno wysyłanych przez niego komunikatach werbalnych, jak i niewerbalnych. To zatrzymywanie się, gdy czegoś nie zrozumiesz, dopytywanie, precyzowanie i powstrzymywanie się od komentarzy, ocen i rad. Ważne, aby cała Twoja uwaga była poświęcona rozmowie.
5.
Kooperacja
To umiejętność, która ściśle odnosi się do współpracy z innymi ludźmi. Osoba zdolna do kooperacji jest uważna na innych członków zespołu, ich indywidualne potrzeby i zdolności. Umie zdefiniować swoją rolę w zespole i zachęcać innych do wspólnego działania. Kooperacja jest niezbędna w pracy projektowej.
6.
Zarządzanie czasem
Zarządzanie czasem to umiejętność wpływania na swoje działania na przestrzeni upływającego czasu - inaczej zarządzanie sobą w czasie. To umiejętność planowania i organizacji, ale też sumienność w przestrzeganiu planu oraz umiejętność jego ewaluacji.
Kształtowanie kompetencji odbywa się poprzez
Zasady w procesie uczenia się w Sparku
Jak wygląda proces uczenia się w Sparku
Dajemy możliwość poznawania wielu przedmiotów na poziomie rozszerzonym (tak zwanych fakultetów). Uczeń może wybrać do trzech takich przedmiotów, spośród dziewięciu możliwych (historia, WOS, chemia, biologia, geografia, fizyka, informatyka, filozofia).
Ilość wybranych fakultetów kształtuje plan zajęć ucznia, w związku z czym dwóch licealistów tej samej klasy może mieć odmienne plany dnia. Dbamy jednak o to, aby zajęcia nie trwały dłużej niż do godziny 16:00.
Językiem wiodącym jest język angielski. W ramach nauki uczniowie wykonują serię tzw. Production Tasks, dających możliwość prowadzenia badań i tworzenia własnego repertuaru języka angielskiego. Wykorzystywane są do tego zadania wymagające od uczniów tworzenia treści językowych według ich własnego stylu i zainteresowań. Intensywny kurs prowadzony jest przez native speakerkę.
Ponadto uczniowie mają możliwość wyboru drugiego języka obcego spośród: języka niemieckiego, hiszpańskiego i francuskiego. Poziom nauki dostosowany jest do wyjściowych kompetencji językowych ucznia.
Przedmioty pozamaturalne uczniowie zaliczają realizując, w przeciągu każdego roku szkolnego, dwa projekty:
-projekt społeczno-humanistyczny,
-projekt science
Praca projektowa oparta jest na połączeniu metody design thinking oraz eduScrum. Dzięki metodzie design thinking licealiści dowiadują się, że wiedzę można czerpać z dobrze przeprowadzonego wywiadu, a wyciąganie wniosków nie jest jednoznaczne z oceną. Długotrwałe działanie wymusza dzielenie pracy na mniejsze kawałki, ucząc odroczonej gratyfikacjii myślenia długofalowego.
Jako że każdy z uczniów przynajmniej raz pełni funkcję lidera swojego zespołu, wzrasta poczucie odpowiedzialności grupowej. Uczniowie zauważają też, że nabywana w ciągu roku wiedza może zmaterializować się w realnym produkcie.
W Spark Academy uczniowie po każdym roku nauki, w okresie wakacyjnym, odbywają dwutygodniową praktykę zawodową w wybranej przez siebie firmie. W celu wsparcia naszych uczniów w trafnym wyborze miejsca praktyk, realizujemy coaching kariery. Systematyczne sesje coachingowe trwają przez cały okres edukacji licealnej i mają na celu pomoc w poznawaniu i realizacji indywidualnego potencjału. Staramy się odkrywać u ucznia jego realne pasje. Wszystko to wzmacnia poczucie własnej wartości, czyniąc późniejsze wybory zawodowe bardziej świadomymi.
Zajęcia wychowawcze odbywają się w formie dyskusyjno-warsztatowej. Celem kręgu jest zintegrowanie klasy i lepsze poznanie jej członków oraz kształtowanie kompetencji społeczno-emocjonalnych. Wychowawca słuchając uważnie głosu każdego ucznia, próbuje rozwiązywać potencjalne konflikty, omawia bieżące sprawy i stymuluje uczniów do współdziałania. Uczeń podczas kręgu jest zachęcany do wyrażenia swojej opinii na tematy związane z funkcjonowaniem szkoły. Mile widziane są również inicjatywy podejmowane przez członków klasy. Wychowawca jest partnerem klasy i stara się przemawiać w jej interesie na forum społeczności szkolnej.
Relacje tutorskie oparte są na poczuciu wzajemnego zaufania wychowawców do uczniów. Wsparcie rozwoju edukacyjnego i osobistego ucznia jest możliwe dzięki poznaniu jego indywidualnego stylu uczenia się oraz predyspozycji. Wychowawca-tutor ma możliwość poznania ucznia w realnym działaniu poprzez koordynację pracy projektowej.
Tutor stara się towarzyszyć każdemu uczniowi w procesie nieustannych zmian, jakie czekają go w liceum. Od momentu wejścia w nową społeczność, poprzez wybór fakultetów, aż do momentu zdania egzaminu maturalnego.
Tutor nie ocenia, lecz wspiera. Nie radzi, lecz pokazuje różne perspektywy spojrzenia na problem. Częściej zadaje nurtujące pytania niż udziela jednoznacznych odpowiedzi.
Postępy w nauce uczniowie monitorują za pomocą autorskiej aplikacji Sparkling. Zakres wiedzy z danego przedmiotu rozpisany jest na cele edukacyjne, które powinny być zrealizowane przez ucznia w określonym czasie (tak zwanym checkpointcie). Uczeń informuje nauczyciela o gotowości do zaliczenia poszczególnych celów i ma wgląd w to co zrobił przez cały rok szkolny. Dzięki aplikacji uczeń ma możliwość dostrzeżenia zależności pomiędzy poszczególnymi przedmiotami.
Cele edukacyjne są tworzone często w duetach nauczycielskich, co ukazuje wzajemne przenikanie się wiedzy z pozornie odległych od siebie przedmiotów. Nauczyciele starają się tworzyć na tyle atrakcyjne cele, aby były powiązane z doświadczaną przez uczniów rzeczywistością.
W Liceum Spark Academy dążymy do tego, aby nauka była jak najbliższa życiu.